Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik Mikołaj Kopernik to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych toruńskich postaci, doskonale znana na całym świecie. Świadczy o tym chociażby fakt, że wpisując takie hasło w wikipedii bez większego problemu zauważymy, że zostało ono przetłumaczone na wiele mniej i bardziej egzotycznych języków. Kim jednak tak naprawdę był Mikołaj Kopernik i co powinien o nim wiedzieć przeciętny Polak? Chociaż w szkole nazwisko Kopernik pojawia się wielokrotnie nie każdy absolwent dokładnie wie, z jaką dziedziną należy je powiązać. Urodzony w latach siedemdziesiątych piętnastego wieku Mikołaj Kopernik to najwybitniejszy polski przedstawiciel epoki renesansu. Najbardziej znany jest światu ze swojego dzieła- O obrotach sfer niebieskich, które obaliło ówczesne patrzenie na świat. Kopernik dowiódł w swojej książce bowiem, że to nie słońce krąży wokół ziemi- jak zresztą błędnie uważano przez tysiąclecia, ale odwrotnie. Warto wspomnieć, że w ówczesnych czasach sprzeciwienie się władzy kościelnej nie było tak łatwe, za głoszenie heretyckich teorii groziły spore kary, pomimo tego Kopernik nie ugiął się i z dumą prowadził swoje badania, dzięki którym zapisał się w historii jako wybitny astronom. Jak każdy człowiek renesansu ten najbardziej znany mieszkaniec Torunia miał jednak wiele innych zainteresowań. Należy wymienić tu chociażby prawo, ekonomię czy nawet medycynę. Oczywiście ówczesna wiedza była znacznie mniej szczegółowa niż ta, z którą przychodzi nam mierzyć się dziś, pomimo tego specjalizowanie się w tak wielu dziedzinach było nie lada wyczynem. Zasługi Mikołaja Kopernika cenione są po dziś dzień, jego imieniem nazywane są szkoły, na jego cześć nazwano również słynne i lubiane przez turystów toruńskie planetarium.

Największe atrakcje Torunia

Największe atrakcje Torunia Pierniki, Kopernik i gotyk to jedne z najbardziej charakterystycznych symboli Torunia, jednak warto pamiętać o tym, że jako turyści nie zawsze musimy podążać utartymi ścieżkami. Może okazać się bowiem, że Toruń ma do zaoferowania o wiele, wiele więcej i tylko dzięki podjęciu własnej inicjatywy będziemy mogli to odkryć. Będąc w Toruniu warto przespacerować się nad Wisłę, by móc zobaczyć najbardziej znane zabytki z nieco innej perspektywy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kilka lat temu owo miejsce zostało uznane ze jeden z siedmiu polskich cudów świata. Można tu zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, rozłożyć koc na trawie czy też po prostu usiąść na ławce i cieszyć się niesamowicie pięknym widokiem, którego niestety nie mamy okazji oglądać każdego dnia. Przebywając na terenie Torunia nie można odmówić sobie również wizyty w jednym z gotyckich kościołów, cieszących się bardzo dobrą sławą. Te zabytkowe budowle to przepiękny przykład gotyckiego stylu, doceniony zarówno przez polskich jak i zagranicznych znawców sztuki. Warto odwiedzić również planetarium imienia Mikołaja Kopernika, nawet jeśli astronomia nie jest naszą największą pasją, możliwość wpatrywania się w rozgwieżdżone niebo jest niesamowitym przeżyciem, a jeśli przy okazji uda nam się zapamiętać co nieco z opowieści lektora będziemy mogli być z siebie naprawdę dumni. Kiedy już nacieszymy się tym miejscem, choć warto pamiętać, że dla turystów przygotowanych jest kilka filmów, a co za tym idzie, można wciąż udział w kilku seansach, zdecydowanie powinniśmy udać się do Muzeum Piernika. Przyrządzane zgodnie z pradawnym przepisem przysmaki zostaną tu wykonane na naszych oczach, więcej będziemy mogli sami wziąć udział w tym procesie!

Wynajem mieszkań

Wynajem mieszkań Zakup mieszkań w Toruniu to doskonały pomysł, taka inwestycja może nam się zwrócić, dzięki udostępnieniu mieszkania pod wynajem. Nawet jeśli nie mamy do dyspozycji odpowiedniej ilości gotówki, w miastach takich jak Toruń bardzo opłacalne może okazać się zaciągnięcie kredytu. Opłacanie comiesięcznych rat będzie możliwe po pobraniu opłaty od osoby wynajmującej, po latach będziemy mogli zatem cieszyć się własnym mieszkaniem, które tak naprawdę zarobiło samo na siebie. Jeśli chcemy jednak udostępniać mieszkanie innym powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Wynajmowanie lokalu studentom może wydawać się nam bardzo rozsądnym rozwiązaniem, w rzeczywistości jednak musimy liczyć się z tym, że nie każdy przyjeżdża na studia po to, by zdobywać wiedzę. Bardzo wiele osób decyduje się na ten krok w nadziei, że przeżyję niesamowitą przygodę, chętnie bierze udział w imprezach oraz organizuje je samodzielnie. Jeśli przez nasze mieszkanie kilkakrotnie przetoczą się tłumy studentów, może okazać się, że ulegnie ono dość poważnemu uszkodzeniu. Warto wspomnieć również o tym, że wiele osób decyduje się na wynajem nie całego mieszkania, a pokoju czy dwóch. Z jednej strony ma się wówczas kontrolę nad lokatorami, z drugiej jednak taki rodzaj koegzystencji może okazać się mało atrakcyjny. Dość oczywistym jest bowiem fakt, że właścicielowi mieszkania o wiele bardziej będzie zależało na tym, by funkcjonowało ono w czystości i spokoju niż mieszkającym w nim lokatorom. Kiedy jednak dojdziemy do wniosku, że chcemy wynająć nasze mieszkanie, powinniśmy poszukać sposobu na znalezienie godnych zaufania, bezkonfliktowych, sympatycznych lokatorów, możemy ogłosić się zarówno w Internecie jak i lokalnej prasie.

Toruńskie pierniki

Toruńskie pierniki Żywe Muzeum Piernika to jedno z najbardziej znanych miejsc w Toruniu, wiele osób interesuje się tym, w jaki sposób powstają toruńskie przysmaki. Każdy kto odwiedza Toruń powinien zainwestować kilka złotych w odwiedziny piernikowej fabryki, zwłaszcza, że za zwiedzanie płaci się jedynie kila złotych. Warto wspomnieć o tym, że na co dzień pokaz odbywają się co godzinę, przy czym zaczynają się one jedynie wówczas, gdy uda się zebrać grupę składającą się z co najmniej ośmiu osób. W czasie zwiedzania każdy gość bierze czynny udział w tworzeniu piernika, kiedy wyrób będzie gotowy można zabrać go ze sobą na pamiątkę. Cały proces odbywa się przy użyciu narzędzi i urządzeń, które znane były już pięćset lat temu. Osoby zarządzające muzeum zadbały bowiem o to, by zostało one wystylizowane na szesnastowieczny zakład, przez co wchodząc do środka można odnieść wrażenie, że znajduje się w zupełnie innych czasach. Organizatorzy wycieczek szkolnych powinny wiedzieć, że aby wejść na pokaz trzeba będzie wcześniej zarezerwować sobie termin. Dzięki temu osoby obsługujące tę niebywałą atrakcję turystyczną będą mogły przygotować się na przyjęcie większej liczby osób. Co ciekawe, w muzeum piernika możliwe jest organizowanie urodzin dla dzieci od czwartego do dwunastego roku życia. Przyjemność taka nie ma wygórowanej ceny, a na pewno dostarcza dzieciakom wiele niezapomnianych wrażeń. Oprócz tradycyjnego pokazu dla dzieci organizowane są również liczne zabawy i dodatkowe atrakcje. Kiedy już zobaczymy jak powstają pierniki możemy rozkoszować się ich smakiem w znajdującej się na terenie muzeum kawiarence. Znajduje się tu również sklepik z pamiątkami, w którym będziemy mogli nabyć upominki dla znajomych i rodziny.